Joi, 20 noiembrie 2025, la sediul FIFA din Zurich a avut loc tragerea la sorți pentru barajul de la Mondial, iar naționala de fotbal din România a aflat că va înfrunta Turcia în primul meci.
Disputa este programată în deplasare, pe 26 martie 2026. Ulterior, în eventualitatea în care îi vor elimina pe turci, „tricolorii” vor da, tot în deplasare, peste învingătoarea dintre Slovacia și Kosovo.
România a avut parte de un ghinion teribil la Zurich, după ce sorții au decis ca Turcia să le iasă în cale „tricolorilor” în prima etapă a barajului pentru Mondial.
Partida se va juca în deplasare, iar dacă vor izbuti să obțină calificarea, fotbaliștii români vor juca tot pe teren advers și finala barajului, în compania învingătoarei dintre Slovacia și Kosovo.
Contactat de ProSport.ro pentru a oferi o primă reacție, Iosif Rotariu a spus că este dezamăgit de rezultatul tragerii la sorți de la Zurich. Fostul internațional și-ar fi dorit mai degrabă Italia, care va juca în fața Irlandei de Nord.
„E greu, foarte greu! E o atmosferă grea în deplasare, îmi doream mai mult Italia decât Turcia. Nu, nu e bine… Jucăm în deplasare ambele meciuri de baraj, dar măcar să trecem de acest prim baraj. Turcia a crescut enorm, are muți jucători tineri, de mare valoare și perspectivă. Nu suntem la nivelul lor.
E bine că a rămas Mircea Lucescu, s-a vehiculat plecarea dânsului, e bine că a rămas și poate prindem o zi bună, ei una proastă, dar e greu. Să fim realiști, ei sunt mai buni! E o veste proastă pe care mi-ați dat-o.
La fotbal se poate întâmpla orice, dar avem nevoie de un miracol, de un joc bun sau ca ei să prindă o zi din aia în care să aibă ghinion. Dacă cu grupa preliminară a fost ceva noroc, acum e ghinion clar. Nu trebuie Turcia, eu cunosc fotbalul de acolo și cred că ne va fi nu greu, foarte greu”, a spus Iosif Rotariu pentru ProSport.
ProSport.ro a prezentat deja toate detaliile despre Turcia, naționala pe care Mircea Lucescu trebuie să o elimine, într-un articol care poate fi consultat aici.
Semifinalele barajului pentru Mondial:
Finalele barajului pentru Mondial: